Ketvirtadienį „Valstybės žinios“ paskelbė informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) direktoriaus Aurimo Matulio įsakymą, kuriuo iš esmės atmetamas RAIN projektas, turėjęs nutiesti į Lietuvos provinciją plačiajuosčio interneto magistrales. A. Matulis Eltai teigė, kad jam abejonių dėl RAIN projekto sukėlė jame esą paliktos matematinės klaidos, prasti ekonominiai apskaičiavimai. Taip pat A. Matulis abejoja, ar Matematikos ir informatikos institutas sugebėtų tokį projektą įgyvendinti.

A. Matulis taip pat tvirtino, kad nesupranta, kodėl iki tol projektą analizavę ekspertai bei kitos valstybinės institucijos minėtų klaidų nepastebėjo. Pasak jo, jei projekto rengėjų toks IVPK sprendimas netenkina – jie gali apskųsti tokį sprendimą. A. Matulio tvirtinimu, jis neturi informacijos, kad rengėjai tokiam žingsniui gali ryžtis.

Tačiau, mūsų redakcijos žiniomis, skundas jau yra parengtas, ekspertai rengia išsamius kontrargumentus, o antradienį bus surengta speciali spaudos konferencija šia tema.

RAIN projekto rengėjų tvirtinimu, IVPK išsakyti priekaištai nėra pagrįsti. Pasak jų, neturime pamiršti, kad projektas pradėtas, bendradarbiaujant su IVPK, ir pastarosios institucijos pozicijos pasikeitimas tegali būti aiškinamas tam tikru išoriniu sprendimu.

„A. Matulio rašte nėra tikrai svarių argumentų. Susidaro įspūdis, kad jam gerokai teko pasukti galvą, kol sugalvojo, kodėl projektas gali būti pavadintas netinkamu“, – „Bernardinams“ sakė vienas iš projekto rengėjų.

Deja, gauti IVPK specialistų komentaro ketvirtadienį nepavyko. Išgirdau, kad specialistas, geriausiai galintis pakomentuoti serga, ir buvau nukreiptas pas vieną iš specialisčių, kuri mane maloniai nukreipė pas dar vieną specialistą. Pastarasis jau ragelio nekėlė.

Ginčas dėl RAIN jau atkreipė ir Seimo dėmesį. Gausiausios Seimo opozicinės Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Andrius Kubilius kreipėsi į susisiekimo ministrą Zigmantą Balčytį, prašydamas aiškiai argumentuoti, kodėl blokuojamas RAIN projektas. Nors A. Matulis Eltos korespondentui tokią A. Kubiliaus iniciatyvą įvertino kaip eilinę politinę manifestaciją, tačiau, panašu, jog šį kartą valstybės institucijoms teks nelengvas uždavinys – pateikti daugiau ir solidesnių argumentų, kodėl Lietuvos kaimui modernių informacinių technologijų dar nereikia.

Paskambinau į vieną iš www.bendruomenes.lt projekte dalyvaujančių bendruomenių, kurios atstovai pasirašė kreipimąsi į Prezidentą, kuriuo prašyta paramos RAIN projektui. Kalbinta moteris pasiūlė Vilniaus ponams dažniau apsilankyti provincijoje. „Mums nesvarbu, kas vykdys projektą, svarbiausia – kad turėtume galimybę naudotis pigiomis ir kokybiškomis moderniomis technologijomis“, – sakė ji.

Beje, ir vienas iš RAIN rengėjų – Laimutis Telksnys „Bernardinams“ sakė, kad tikrai nebūtų pikta, jei IVPK ar Susisiekimo ministerija pasiūlytų alternatyvų projektą. Tačiau dabar iš esmės blokuojama provincijos modernizacija.

Andrius Navickas
DPI ekspertas, Interneto dienraščio bernardinai.lt redaktorius
bernardinai.lt
2004 12 02

Leave a Reply

Your email address will not be published.