NATO išgyvena vidinio nusilpimo laikotarpį, o Aljanso ateitis didele dalimi priklausys nuo naujų narių, tvirtina Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Vytautas Radžvilas.

Jo teigimu, NATO karinė galia nėra sumažėjusi, tačiau kai kurios Aljanso narės nepakankamai gerai susigaudo šiuolaikinio pasaulio realijose. “Vakarų Europos šalys neturi tos istorinės patirties, kuri leidžia blaiviai ir be iliuzijų žvelgti į šiuolaikinio pasaulio būklę”, – mano politologas.

Pasak V. Radžvilo, kai kas Vakaruose naiviai patikėjo, jog žlugus pagrindiniam Aljanso priešui išnyko grėsmė Vakarų ir pasaulio saugumui, tačiau šioms viltims, kaip aiškėja, nelemta išsipildyti.

“Pereinamuoju laikotarpiu, kuris reikalingas, kad Europos valstybės susivoktų esamose aplinkybėse, naujosios NATO narės suteiks šiai organizacijai savotiško “tonuso”. Jos padės susivokti senbuvėms. Nėra jokio pagrindo NATO išnykti ar juo labiau – netekti reikšmės. Atvirkščiai: pasaulis kasdien darosi nestabilesnis ir nesaugesnis. Tai, kad kai kurios NATO narės buvo apsvaigintos praėjusio dešimtmečio euforijos ir to nesupranta, yra trumpalaikis reiškinys”, – pažymėjo politologas.

Kaip anksčiau pranešė ELTA, Ohajo Veslino universiteto atstovas Sean’as Kay (Sinas Kėjus) išreiškė nuomonę, jog praradusi didžiausią savo priešą – Sovietų Sąjungą, NATO nepakankamai prisitaikė prie naujų grėsmių saugumui, o kai kurie organizacijos nariai praranda tikėjimą jos naudingumu.

“Vienintelės šalys, kurios šiuo metu atrodo ypač entuziastingai nusiteikusios dėl NATO, yra naujosios narės. Tai tikriausiai praeis, kai jos pradės suvokti, kad prisijungė prie smarkiai susilpnėjusios institucijos”, – tvirtino jis.

Savo ruožtu V. Radžvilas teigė vertinąs NATO ateitį optimistiškai, bet pridūrė, jog NATO padėtis nėra tvirta dėl esamo sprendimų priėmimo mechanizmo. Pasak jo, didelė atsakomybė tenka tokioms valstybėms, kaip Lietuva, nes jas “bus bandoma paversti NATO griovimo iš vidaus įrankiu”. Netobulas sprendimų priėmimo mechanizmas galįs lemti, kad ateityje NATO patirs nelengvų išbandymų.

“Tikėtina, kad viena kita nesėkmė taps akstinu racionalizuoti šį mechanizmą, daryti jį lankstesnį ir veiksmingesnį”, – teigė V. Radžvilas. Jo žodžiais, Šiaurės Atlanto organizacijai daug ko teks išmokti vadinamuoju “klaidų ir bandymų” keliu.

Politologo įsitikinimu, blogėjanti tarptautinė padėtis ir “tamsėjantis horizontas į Rytus nuo Lietuvos” skatins NATO naujokes daryti viską, kad rimta konkurencija tarp Aljanso ir kuriamų jungtinių Europos karo pajėgų neprasidėtų anksčiau, nei Europa taps pajėgi pati pasiginti.

“Turint galvoje vakarų europiečių mąstymo įpročius ir inertiškumą veikiant, tikimybė, kad tokia konkurencija taps tikrove apžvelgiamoje ateityje, nėra didelė”, – tvirtino V. Radžvilas.

Vytautas Radžvilas
DPI prezidentas
ELTA
2004 03 29

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *