Lietuvos užsienio reikalų ministras Antanas Valionis agituoja už NATO transatlantinio ryšio ir Jungtinių Valstijų vaidmens Europoje stiprinimą. Jis pirmadienį kalbėjo Vilniuje surengtoje konferencijoje “Naujoji NATO: plėtojant viešosios diplomatijos strategiją”, kurią organizavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir Demokratinės politikos institutas.

“Nors tarptautinė aplinka šiandien yra kitokia, nei prieš 50 metų, nemanau, kad NATO savo misiją jau atliko. Įžvelgiamu laikotarpiu transatlantinę partnerystę vargu ar galėtų pakeisti kita Europos saugumo bei stabilumo sistema ar organizacija. Todėl NATO suvokiame ir kaip Lietuvos, ir kaip Europos nacionalinio saugumo pamatą. Jį privalome išlaikyti tvirtą ir nepajudinamą” , – sakė A.Valionis.

“Stiprus transatlantinis saitas, kaip ir besąlygiškas Penktojo straipsnio nuostatų laikymasis, laiduoja NATO gyvybingumą. Todėl Lietuva suinteresuota aktyviu Jungtinių Valstijų politiniu ir kariniu vaidmeniu Europoje”, – pabrėžė ministras.

Anot A.Valionio, sukauptą tarptautinę patirtį Lietuva turėtų panaudoti sujungiant Europos Rytus ir Vakarus, Šiaurę ir Pietus, plečiant demokratijos, saugumo ir stabilumo erdvę Europoje.

“Lietuva gali padėti Vakarams plačiau praverti vartus į Rusiją, Lietuva gali ir turi paremti Ukrainos vakarietišką orientaciją, palengvinti Baltarusijos grįžimą į Europos vieškelį. Manome, kad mūsų patirtis labai praverstų ir Aljanso partneriams Pietų Kaukazo valstybėse, taip pat Vakarų Balkanuose, Vidurio Azijoje”, – sakė UR ministras.

Jo kalba tiesiogiai atliepė prieš kelias savaites Lietuvoje prasidėjusią viešą diskusiją apie šalies užsienio politiką naujomis aplinkybėmis bei galimybėmis. Laikinojo prezidento Artūro Paulausko viešai pateiktose naujos užsienio politikos doktrinos gairėse Lietuvai numatytas regioninės lyderės vaidmuo.

BNS
2004 06 07

Leave a Reply

Your email address will not be published.