Konservatorių sumanymas naujajame Seime artimai bendradarbiauti su socialdemokratais neatmetant net vadinamosios “vaivorykštės” Vyriausybės formavimo galimybės yra neįgyvendinamas ir todėl – ydingas. Tai Eltai antradienį tvirtino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas politologas Vytautas Radžvilas.

“Nors Valdas Adamkus laimėjo Prezidento rinkimus, savo pozicijas labai sustiprino Kazimira Prunskienė. Traukiantis iš politinės arenos Algirdui Brazauskui, vis labiau tikėtina, kad ji gali tapti neformalia, o gal ir formalia trijų partijų – Valstiečių ir Naujosios demokratijos sąjungos, Socialdemokratų ir Liberalų demokratų bloko lydere. Darbo partijos šansai – taip pat geri. Todėl po Seimo rinkimų, iškilus būtinybei sudaryti koaliciją, konservatoriai ir liberalcentristai laimėtojams bus mažiausiai reikalingi”, – teigė politologas.

Jo nuomone, šiomis aplinkybėmis tradicinių partijų – Tėvynės sąjungos, Socialdemokratų partijos bei Liberalų ir centro sąjungos koalicijos sumanymas yra utopiškas.

Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius pirmadienį per spaudos konferenciją pareiškė, jog tradicinės partijos prieš rudenį vyksiančius Seimo rinkimus turėtų įsipareigoti nesudaryti koalicijos su Darbo partija. Tokiu atveju naujajame parlamente dešiniosios ir kairiosios partijos galėtų bendradarbiauti artimiau. A. Kubilius neatmetė galimybės, kad konservatoriai ir socialdemokratai sudarytų net vadinamąją “vaivorykštės” Vyriausybę. “Svarbiausias dalykas – užkirsti kelią Darbo partijai sudaryti Vyriausybę”, – pabrėžė Tėvynės sąjungos vadovas.

Savo ruožtu V. Radžvilas tvirtino, jog vienintelė tikroviška strategija kuriant atsvarą populistams būtų “sparčios ir radikalios permainos abiejose dešiniosiose partijose” – Tėvynės sąjungoje bei Liberalų ir centro sąjungoje. Jo žodžiais, šių partijų vadovybės turėtų “drąsiai pažvelgti į karčią tikrovę ir priimti padėties rimtumą atitinkančius sprendimus”. V. Radžvilo teigimu, vienintelis padorus ir atsakingas sprendimas esamoje situacijoje yra šių partijų vadovybių atsistatydinimas.

“Šių partijų vadovybių atsistatydinimas atvertų kelią gelminiam jų atsinaujinimui. Toliau rezgamus planus kurti neįmanomas koalicijas tenka vertinti kaip beviltišką šių partijų vadovų mėginimą išsaugoti savo svyruojančias kėdes”, – pažymėjo politologas.

Anot A. Kubiliaus, reikia siekti, kad Seimo rinkimuose “Darbo partija ir jos satelitai – Rolando Pakso libdemai, K. Prunskienės valstiečiai, Lenkų sąjunga – negautų daugumos”.

Savo ruožtu Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius Antanas Kulakauskas antradienį Eltai tvirtino, kad Darbo partijos nereikėtų “demonizuoti”. Jo nuomone, tradicinės partijos turėtų stengtis atsikovoti iš Darbo partijos rinkėjus, bet ne A. Kubiliaus siūlomais būdais – griežtai atsisakant bet kokio bendradarbiavimo.

Kartu A. Kulakauskas ragino nepasiduoti iliuzijoms, kad nauji populistiniai dariniai, kaip Darbo partija, valdytų šalį geriau nei patirties įgijusios partijos. “Nelinkiu, kad Darbo partija laimėtų ir valdytų Lietuvą. Vis naujų partijų atėjimas į valdžią – neracionalus ir ekonomiškai nuostolingas dalykas”, – tvirtino jis.

A. Kubiliaus svarstomą konservatorių ir socialdemokratų bendradarbiavimą būsimajame Seime bei “vaivorykštės” Vyriausybės galimybę A. Kulakauskas pavadino neįgyvendinamais dalykais. “Labai abejoju, ar socialdemokratai su tokiu variantu sutiks. Problemų būtų ir dėl šių partijų elektorato tapatybės. Socialdemokratams tai greičiausiai būtų nepriimtinas variantas – nebent Darbo partija triuškinamai laimėtų rinkimus ir turėtų 50 proc. vietų Seime. Labiau tikėtina, kad socialdemokratai tartųsi su Darbo partija nei su konservatoriais”, – teigė politologas.

Savo ruožtu TSPMI dėstytojas politologas Alvidas Lukošaitis glaudaus tradicinių partijų bendradarbiavimo idėją įvertino teigiamai. “Po šių rinkimų jaučiamas politikų praregėjimas. Nenustebčiau, jei, norėdamos stabdyti populistinio gaivalo škvalą, Socialdemokratų ir Konservatorių partijos suartėtų”, – sakė jis. A. Lukošaičio žodžiais, bus sveikintinas dalykas, jei “žmonėms gerai žinomos, rimtos” politinės partijos ims siekti susitarimų, kurie taps “barjerais, užkertančiais populistams kelią”.

ELTA
2004 06 29

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *